• info@aydınrehberi.com
  • 0553 644 59 38

Didim Milet Priene Karina Gezisi

730 ZİYARETÇİ
  • EKLENME TARİHİ: 14 Mart 2017 19:56
  • TARİH: 19 Mart 2017 Pazar
  • WEB ADRESİ: http://www.bodfad.org/
  • ORGANİZATÖR: BODFAD Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği
  • YER: DİDYMA-MILETOS-PRIENE-KARİNA

ETKİNLİK HAKKINDA

Apollon Tapınağı Didyma Aydın
Sunday 19 March 2017, 08:00 till Sunday 19 March 2017, 21:00
Organized by : BODFAD Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği
BODFAD Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği, kuruluşunu 2008 yılında tamamlamış ve 2012 yılında TFSF üyesi olmuştur.
Leleg ve Karya uygarlıklarının üzerine kurulu ve 4000 yıldan fazla geçmişi olan Bodrum’un ve çevresinin bu tarihsel mirasını belgelemeyi derneğin asıl görevi olarak görmektedir.

Activities Yenihisar / Description
TARİH, ARKEOLOJİ VE FOTOĞRAF GEZİSİ
DİDYMA-MILETOS-PRIENE-KARİNA
19 Mart 2013 Pazar
Buluşma: 07.45
Hareket: 08.00
Hareket yeri: Bodrum Sanayi Sitesi, Bodrum Stadı’nın güney doğu köşesi
BODFAD tarafından Onur üyelerimiz Aynur ve Aykut Özet’in katlımıyla Didim-Milet-Priene-Karina’ya gezi düzenlenmiştir. Katılım fiyatı 90 TL üyelerimize 80 TL’dir. Pazar günü öğle yemeği ile müze ve ören yerleri giriş ücretleri katılım fiyatına dahil değildir.
09.15 gibi Bafa’da çay molası verilecektir. Öğle yemeği saatlerinde Milet Antik Kenti’nde olunacaktır. Akşam için; Karina Restaurant’ta 5 çeşit meze, salata, Balık (Levrek) ve helvadan oluşan mönüye katılımcılarımız için 30 TL fiyat alınmıştır. İçecekler ekstradır.
Müze kart veya Maximum kart girişlerde kolaylık sağlayacaktır ve önceden alınması tavsiye edilir. Gezi organizasyonu TURSAB belgeli firma aracıyla ve lisanslı rehber eşliğinde yapılmaktadır.
Bu Facebook etkinliğine “Katıl” seçeneğini işaretlemek yeterli değildir. Katılmak isteyenlerin Nurhan Ergenekon 0 532 244 23 93 nolu telefondan arayarak veya nurhanata@superonline.com mail adresine iletişim bilgilerini (ad soyad, telefon ve mail adreslerini) yazarak kayıt yaptırması gerekmektedir.
Gezi BODFAD’ın çekim-uygulama gezisi olup, düzenleyicilerin koşullarına ve programına uyulma zorunluluğu içerir. Geziye katılmak bu şartların kabulü anlamına gelir. Kayıt yaptıranlara gerekli bilgiler mail adreslerine gönderilecektir.
Didim
Diydma, Miletos’a bağlı bir kehanet merkezi, kehanetin tanrısı Apollon’a adanan bir tapınak olarak bilinir. Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bu bağımsız yapısının tek başına olduğu sanılıyordu, ama son kazılarda Didyma’nın sadece bir kahinin ikametgahı değil, aynı zamanda yoğun bir yerleşim yeri olduğu da anlaşılmıştır.


Milet
Tıpkı Efes gibi, Milet’de kuruluşunda bir liman kenti olmakla beraber, Büyük Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla liman dolduğu için bugün denizden içeride bulunur. Kent çok iyi düzenlenmiş ızgara planıyla tanınır. Kentte bulunan yapılar arasında en ilgi çekenler, 15.000 kişilik kapasiteli, onarımı sürmekte olan Roma Çağı yapısı Tiyatro, M.S 1. yüzyılda inşa edilen Roma Hamamları, dini merkez olan Delphinion, Kuzey Agora, M.S 2. Yüzyıla ait İonik Stoa, Capito hamamları, Gymnasium, M.S 2. yüzyılda inşa edilen Bouleterion, 164-196 m. Boyutlarındaki Güney Agora yapısı ve M.S. 2. yüzyılda yapılan Faustina Hamamı’dır.
İlyas Bey Külliyesi
Anadolu beylikleri dönemine ait olan İlyas bey camii ve yanındaki medrese ile hamam yapıları grubu, Milet arkeolojik alanı içinde yer alan benzersiz bir külliyedir. Külliyenin bulunduğu yerde, son aylarda günışığına çıkarılan ve Bizans dönemine tarihlendirilen hamamlı villa ile çeşitli yapı kalıntıları da bulunmaktadır.
Priene
Priene Athena tapınağına ev sahipliği yapan Antik Yunan döneminin kutsal şehriydi.
Priene şehri Samsun dağında ve eteklerinde kurulmuş olan içinde Hellenistik sanat ve mimarisine ait muhteşem eserler barındıran bir Iyon şehridir. Şehrin ilk ve en eski kuruluş yeri hiçbirzaman bulunamamıştır ancak 2 limanlı bir yarımada üzerine kurulduğu bilinmektedir. 4 ya da 5 bin nüfuslu ufak bir yerleşim olan Priene hiçbir zaman diğer Iyon kentleri kadar politik anlamda önemli bir yer olamamıştır.

[lbg_audio8_html5_shoutcast settings_id='2']